Інтернет та гра в телефоні – сучасна залежність

Сьогодні інтернет є невід’ємною частиною нашого життя.  З його допомогою ми працюємо, оплачуємо рахунки, навчаємось, відпочиваємо, підтримуємо зв'язок з рідними і друзями. Інтернетом користуюся і дорослі і діти, але якщо дорослі можуть самостійно контролювати свій час проведений у всесвітній мережі, то діти таких навичок не мають, в результаті чого виникає інтернет залежність. Пропоную сьогодні розібратися, що це таке і як вона шкодить  дітям та як цю шкоду мінімізувати.

ЯК ФОРМУЄТЬСЯ ЗАЛЕЖНІСТЬ?

Інтернет-залежність розглядається як відхилення в поведінці, коли порушується відчуття реальності, послаблюється критичне мислення та здатність керувати вчинками, виникають психічна та фізична залежності.
На відміну від алкогольної, нікотинової та наркотичної залежностей, у випадку інтернет-залежності немає ніякої речовини, яка викликає звикання. Утім, механізм формування залежності такий самий. Працюють ті ж самі рецептори адреналіну, серотоніну, дофаміну в центрах задоволення головного мозку, однак це не хімічна, а чисто психічна залежність.
Ясна річ, не кожна дитина, яка користується інтернетом , стає залежним. Існує кілька чинників ризику, кожний з яких може запустити механізм залежності.
Головні чинники – спадкова схильність до формування залежностей, несприятлива ситуація в сім’ї, коли батьки приділяють дитині надто мало або, навпаки, надто багато уваги, а також негативний вплив ровесників.

ЯК ВИЯВИТИ ЗАЛЕЖНІСТЬ?
Якщо у вашої дитини спостерігаються деякі з перелічених нижче ознак, варто бити тривогу:
• збільшення інтервалу часу, проведеного з комп’ютером;
• зниження успішності в школі;
• втрата інтересу до того, що відбувається навколо;
• втрата інтересу до творчих занять;
• порушення сну;
• часті та різкі перепади настрою;
• неадекватна поведінка у відповідь на пропозицію вимкнути комп’ютер – аж до прояву агресії та сварки.

ЯК ВБЕРЕГТИ ДІТЕЙ ВІД ІНТЕРНЕТ ЗАЛЕЖНОСТІ?
1. Знаходьте час для спілкування з дитиною. Важливо, щоб у сім’ї панувала довірлива атмосфера. Коли батьки дають дитині різні ґаджети чи пускають за комп’ютер, аби вона не заважала їм займатися важливими справами, вони самі відкривають двері для залежності.
2. Будьте для дитини провідником в Інтернеті, а не навпаки. Батьки скільки це можливо, мають іти трохи попереду дитини в освоєнні Інтернету. Потрібно самим показати дитині корисні можливості мережі.
3. Контролюйте. Знайте, чим займається ваша дитина в Інтернеті. Спостерігайте, відкрито цікавтеся, чим саме зайнята дитина, запитуйте про їх захоплення чи пошуки потрібної інформації. Якщо ви зареєстровані в соціальній мережі, додайте свою дитину в друзі та цікавтеся її інтересами, друзями, сторінками, на які вона підписана.
4. Обмежуйте час перебування дитини в Інтернеті, виявляючи безпосередній контроль або на умовах усної домовленості. Якщо це не допомагає, можна спробувати встановити спеціальні комп’ютерні програми, які дозволяють контролювати використання Інтернету дитиною аж до обмеження часу, проведеного за екраном монітора, блокування доступу до деяких сайтів та інших Інтернет-сервісів, а також заборони запуску ігор та деяких програм.
5. Не встановлюйте комп’ютер у дитячій кімнаті, а лише в тих приміщеннях, де часто перебувають дорослі, щоб можна було ненав’язливо відстежувати, наскільки часто та з якою метою дитина користується Інтернетом.
6. Навчіть дитину простих правил зорової гімнастики, аби запобігти появі короткозорості. Ії проводять раз на годину під час безперервної роботи за комп’ютером. Така гімнастика проста й доступна кожному.
7. Подбайте про дозвілля своєї дитини. Якщо в підлітка багато захоплень: книги, спорт, музика, колекціонування, гуртки, - у нього залишиться обмаль часу для безцільного блукання Інтернетом, та й мотивації використовувати мережу з корисною метою буде значно більше.
Важливо пам’ятати, що ці умови мають виконуватись ще до того моменту, як дитина вперше сіла за комп’ютер, а не тоді, коли її вже від мережі не відтягнути.
Інтернет – це важливий інструмент для пошуку інформації, навчання та спілкування. Для того, щоб дитина з головою не загрузла в мережі, батькам потрібно знаходити час для спілкування зі своїм сином чи донькою, будуючи довірливі стосунки, і дбати про те, щоб їхнє життя та відпочинок були різнобічними та привабливими.