День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років
09 травня 2024
День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років
8 травня 2024 року у конференц-залі Рівненської Малої академії наук учнівської молоді відбувся круглий стіл на тему “День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні: формування національного наративу”. Історія виникнення цієї знаменної дати пов’язана з подією 8 травня 1945 року, коли набув чинності Акт проголошення капітуляції Німеччини. Відтоді, саме цей день і став у світі відзначатися, як День Перемоги в Європі, адже капітуляція Німеччини поклала край війні на континенті. А з 2005 року світ відзначає 8-9 травня ще і як Дні пам’яті та примирення – на знак пошани всіх жертв Другої світової війни. З 2015 року до відзначення Дня пам’яті та примирення приєдналася і Україна, коли тодішній президент Петро Порошенко підписав відповідний указ. Згідно з документом, 8 травня в Україні почали відзначати як День пам’яті та примирення. Його мета – «гідне вшанування подвигу українського народу, його значного внеску в перемогу Антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні та висловлення поваги всім борцям проти нацизму».
Так було до 2023 року, коли Верховна Рада ухвалила ініційований Президентом Зеленським законопроєкт про встановлення 8 травня державного свята під назвою: «День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років». З цієї нагоди і було організовано круглий стіл. До заходу долучилися гуртківці РМАНУМ, школярі закладів освіти Рівного та області (зокрема, Рівненського ліцею «Колегіум», Рівненського ліцею № 19, Обарівського ліцею, Костопільського ліцею № 4 та ін.), студенти РДГУ факультету історії, політології та міжнародних відносин.
На початку заходу виступив Директор РМАНУМ О. А. Андрєєв та заступник директора О. О. Мазур, які привітали учасників та наголосили на важливості долучення України до вшанування перемоги над нацизмом саме за європейською традицією – 8 травня. Круглий стіл продовжили науковці: кандидат історичних наук, доцент кафедри всесвітньої історії РДГУ, Степан Леонідович Синяк, який розповів про важливість формування національного наративу, який враховує той факт, що Україна у роки Другої світової війни була ареною, де зіштовхнулися нацистський і комуністичний тоталітарні режими, а українці змушені були воювати у різних арміях, в тому числі намагаючись відстояти свої власні державні інтереси, воюючи в лавах УПА.
Дуже цікавим і змістовним був виступ Інни Іванівни Мартинчук, кандидата історичних наук, доцента кафедри всесвітньої історії РДГУ, яка наголосила на важливості процесу декомунізації та деколонізації як основи формування національного наративу та національної пам’яті про часи Другої світової війни, і зараз, коли ми перебуваємо у війні з новим нацистським режимом – імперською Росією.
У ході діалогу результати своїх науково-дослідницьких проєктів представили Віталій Андрошулік, учень 11 класу Обарівського ліцею, з темою «Утвердження радянського тоталітарного режиму на Рівненщині (1944-1950 рр.)» (наук. керівник Старжець В.І.) та Анастасія Гонтар, учениця 11 класу Костопільського ліцею № 4 з темою «Костопільщина у національно-визвольній боротьбі в роки Другої світової війни (за спогадами жителів сіл Підлужне та Трубиці» (наук. керівники Федорова Л.О., Федорчук С.В.).
На завершення круглого столу, Віктор Вікторович Волков, учитель історії Рівненського ліцею «Колегіум», наголосив на важливості національно-патріотичного виховання в школі та формування у здобувачів освіти проукраїнського світогляду, що є невід’ємною частиною освітнього процесу у сучасній школі.